V7 8GB Black Flash Nano USB 2.0 Retail 24X14.5X7.5MM
SKU
VP2N8G
ManufacturerV7
Condition: New
In stock
$4.10

Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 2.0 |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Technical Information
| Storage Capacity | 8 GB |
| Maximum Write Speed | 3 MB/s |
| Maximum Read Speed | 10 MB/s |
General Information
| Product Type | Flash Drive |
| Manufacturer Part Number | VP2N8G |
| Manufacturer Website Address | http://www.v7-world.com |
| Manufacturer | V7 |
| Product Model | VP2N8G |
| Product Name | 8GB USB 2.0 Flash Drive - NANO Size USB Connector |
| Package Type | Retail |
| Brand Name | V7 |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 0.11 oz |
| Color | Black |
| Length | 1.4" |
| Height | 0.2" |
| Width | 0.5" |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
