Vertiv Rpdu, Basic Standard, 30A, 120V, 2.8KW
SKU
11015VH
ManufacturerVertiv
Condition: New
In stock
$266.64

Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| TAA Compliant | Yes |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Power Rating (Watt) | 4900 W |
Technical Information
| Input Receptacles | 1 x NEMA L6-30P |
| Output Receptacles | 6 x NEMA L6-20R |
| Protection Type | Overcurrent Protection |
| Double Pole | |
| PDU Type | Basic |
Physical Characteristics
| Mount Type | Rack-mountable |
| Cabinet-mountable | |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.4" |
| Width | 17" |
| Depth | 6" |
| Mounting Orientation | Horizontal |
General Information
| Product Type | PDU |
| Manufacturer Part Number | 11112VH |
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
| Manufacturer | Vertiv |
| Product Model | 2XPR060-103L20TL6 |
| Product Name | rPDU 2XPR060-103L20TL6 6-Outlets PDU |
| Product Series | rPDU |
| Brand Name | Geist |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
