Vertiv Rpdu, Basic Standard, 15A, 120V, 1.4KW
SKU
11646VH
ManufacturerVertiv
Condition: New
In stock
$107.92

Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| TAA Compliant | Yes |
Physical Characteristics
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17" |
| Depth | 3.8" |
| Mounting Orientation | Horizontal |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 15 A |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 120 V AC |
| Power Rating (Watt) | 1400 W |
Technical Information
| Input Receptacles | 1 x NEMA 5-15P |
| Output Receptacles | 10 x NEMA 5-15R |
| Protection Type | Overcurrent Protection |
| Thermal Protection | |
| PDU Type | Basic |
General Information
| Product Type | PDU |
| Manufacturer Part Number | 29047VH |
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
| Manufacturer | Vertiv |
| Product Model | BR100-10 |
| Product Name | rPDU BR100-10 10-Outlets PDU |
| Product Series | rPDU |
| Brand Name | Geist |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
