Vertiv ATRC100-103I82TL6
SKU
14423
ManufacturerVertiv
Condition: New
In stock
$522.04

Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Technical Information
| Protection Type | Over Current |
| Receptacles | 1 x NEMA L6-30R |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Current | 30 A |
| Load Capacity | 4900 VA |
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.1" |
| Depth | 8.5" |
General Information
| Product Type | Automatic Transfer Switch |
| Manufacturer Part Number | 14723 |
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
| Manufacturer | Vertiv |
| Product Model | ATRCN012-103TL6TL6 |
| Product Name | ATRCN012-103TL6TL6 Automatic Transfer Switch |
| Brand Name | Geist |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
