Vertiv ATR100-103R20TL5
SKU
14468
ManufacturerVertiv
Condition: New
In stock
$398.92

Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Technical Information
| Protection Type | Over Current |
| Receptacles | 8 x IEC 60320 C13 |
| 2 x IEC 60320 C19 | |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
Physical Characteristics
| Color | Black Powder Coat |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.1" |
| Depth | 8.5" |
Power Description
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Current | 30 A |
| 20 A | |
| 15 A | |
| Load Capacity | 4900 VA |
General Information
| Product Type | Automatic Transfer Switch |
| Manufacturer Part Number | 14423 |
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
| Manufacturer | Vertiv |
| Product Model | ATRC100-103I82TL6 |
| Product Name | ATRC100-103I82TL6 Automatic Transfer Switch |
| Brand Name | Geist |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
