Vertiv Rpdu, Basic Standard, Max 11.0KW
SKU
U1076
ManufacturerVertiv
Condition: New
In stock
$577.71

Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Power Description
| Input Voltage | 240 V AC |
| 415 V AC | |
| Input Current | 16 A |
| Power Rating (Watt) | 11 kW |
Physical Characteristics
| Length | 72" |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Cabinet-mountable | |
| Rack Height | 0U |
| Width | 2" |
| Depth | 2.3" |
| Mounting Orientation | Vertical |
Technical Information
| Input Receptacles | 1 x Universal Input |
| Output Receptacles | 42 x Combination C13/C19 |
| Protection Type | Overcurrent Protection |
| Double Pole | |
| Phase | Single Phase/Three Phase |
| PDU Type | Basic |
General Information
| Product Type | PDU |
| Manufacturer Part Number | U1075 |
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
| Manufacturer | Vertiv |
| Product Model | DU00X4W1-42CF17-1S02A9K00-S-A |
| Product Name | rPDU DU00X4W1-42CF17-1S02A9K00-S-A 42-Outlets PDU |
| Product Series | rPDU |
| Brand Name | Geist |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
