Zebra DS2208-SR White with Stand USB Kit Scanner and Shielded USB Cable
SKU
DS2208-SR6U2100SGW
ManufacturerZebra
Condition: New
In stock
$0.00

Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.70 oz |
| Color | Nova White |
| Form Factor | Handheld |
| Height | 6.5" |
| Width | 2.6" |
| Depth | 3.9" |
Technical Information
| Barcode Symbology Supported | 1D:
|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Distance | 14.50" |
| Drop Specification | Designed to withstand multiple drops at 5.0 ft./1.5 m to concrete |
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Scan Rate | 30 scan/s |
| Image Sensor Type | Imager |
| Stand Included | Yes |
| Cable Type Included | USB |
| Scanning Capability | 2D |
| 1D | |
| Field of View (Horizontal) | 33 |
| Field of View (Vertical) | 25 |
| Reading Angle (Skew) | 65 |
| Reading Angle (Pitch) | 65 |
| Reading Angle (Roll) | 360 |
| Motion Tolerance | 5 in/s |
| Maximum Ambient Light | 107600 lux |
| Minimum Print Contrast | 25% |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
General Information
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
| Manufacturer Part Number | DS2208-SR6U2100SGW |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | DS2208-SR |
| Product Name | DS2208-SR Handheld Barcode Scanner with Stand |
| Product Series | DS2200 |
| Brand Name | Zebra |
Miscellaneous
| Application/Usage | Industrial |
| Hospitality | |
| Government | |
| Transportation | |
| Retail | |
| Logistics | |
| Light/Clean Manufacturing | |
| Government | |
| Hospitality | |
| Industrial | |
| Transportation | |
| Retail | |
| Logistics | |
| Light/Clean Manufacturing | |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP42 |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
