Zebra DS457 USB Kit: DS457-SR20004ZZWW Scanner
SKU
DS457-SR4U6S02AZW
ManufacturerZebra
Condition: New
In stock
$332.13

Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.92 oz |
| Color | Black |
| Form Factor | Fixed Mount |
| Length | 2.3" |
| Height | 1.2" |
| Width | 2.4" |
Technical Information
| Barcode Symbology Supported | 1-D:
|
| Connectivity Technology | Cable |
| Image Formats | TIFF |
| JPEG | |
| BMP | |
| Drop Specification | Withstands multiple 30 in./176 cm drops to concrete |
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Scanning Capability | 2D |
| 1D | |
| Field of View (Horizontal) | 40 |
| Field of View (Vertical) | 26 |
| Maximum Ambient Light | 96900 lux |
| Minimum Print Contrast | 25% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 7.5 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 15 mil |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 15 mil |
General Information
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
| Manufacturer Part Number | DS457-SR4U6S02AZW |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | DS457 Fixed Mount Barcode Scanner Kit |
| Product Series | DS457 |
| Brand Name | Zebra |
Miscellaneous
| Application/Usage | Manufacturing |
| Retail | |
| Transportation | |
| Manufacturing | |
| Industrial | |
| Transportation | |
| Retail | |
| Industrial | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
