Zebra DS8178-SR Black FIPS Standard Cradle USB Kit
SKU
DS8178-SR7U2100SFW
ManufacturerZebra
Condition: New
In stock
$0.00

Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.30 oz |
| Color | Twilight Black |
| Form Factor | Handheld |
| Height | 6.6" |
| Width | 2.6" |
| Depth | 4.2" |
Technical Information
| Barcode Symbology Supported | 1D:
|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Distance | 36.80" |
| Drop Specification | Designed to withstand 50 drops at 6.0 ft./1.8 m to concrete |
| Scan Pattern | Linear |
| Image Sensor Type | Imager |
| Cable Type Included | USB |
| Scanning Capability | 2D |
| 1D | |
| Field of View (Horizontal) | 42 |
| Field of View (Vertical) | 28 |
| Reading Angle (Skew) | 60 |
| Reading Angle (Pitch) | 60 |
| Reading Angle (Roll) | 360 |
| Maximum Ambient Light | 96840 lux |
| Minimum Print Contrast | 16% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 3 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 7.5 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
General Information
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
| Manufacturer Part Number | DS8178-SR7U2100SFW |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | DS8178-SR |
| Product Name | DS8178-SR Barcode Scanner Kit |
| Product Series | DS8100 |
| Brand Name | Zebra |
Miscellaneous
| Application/Usage | Loyalty Program |
| Logistics | |
| Loyalty Program | |
| Retail | |
| Transportation | |
| Government | |
| Hospitality | |
| Light/Clean Manufacturing | |
| Logistics | |
| Hospitality | |
| Government | |
| Retail | |
| Transportation | |
| Light/Clean Manufacturing | |
| Country of Origin | Mexico |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP42 |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
