Zyxel ANT2105 2.4/5GHz Outdoor 5DBI N-Type Omni Antenna
SKU
ANT2105
ManufacturerZyXEL
Condition: New
In stock
$49.78

Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Interfaces/Ports
| Number of Connectors | 1 |
| Connector Type | N-Type |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| Height | 6.61" |
| Width | 0.94" |
| Depth | 1.81" |
General Information
| Product Type | Antenna |
| Manufacturer Part Number | ANT2105 |
| Manufacturer Website Address | http://www.us.zyxel.com |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Product Model | ANT2105 |
| Product Name | ANT2105 Antenna |
| Brand Name | ZYXEL |
Miscellaneous
| Application/Usage | Outdoor |
| Wireless Data Network | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Technical Information
| Impedance | 50 Ohm |
| Polarization | Linear Vertical |
| Antenna Gain | 7 dBi |
| Directivity | Omni-directional |
| Frequency Band Type | UHF |
| SHF | |
| Operating Frequency Range | 5.15 GHz to 5.875 GHz |
| 2.4 GHz to 2.483 GHz |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
