Zyxel EMG6726 B10A AC2400 Gigabit
SKU
EMG6726-B10A
ManufacturerZyXEL
Condition: New
In stock
$160.24

Technical Information
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Multi-SIM Supported | No |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
General Information
| Product Type | Wireless Router |
| Manufacturer Part Number | EMG6726-B10A |
| Manufacturer Website Address | http://www.us.zyxel.com |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Product Model | EMG6726-B10A |
| Product Name | Dual-Band Wireless AC/N Gigabit Ethernet Gateway |
| Brand Name | ZYXEL |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
| Form Factor | Desktop |
| Wall Mountable | |
| Height | 9.6" |
| Width | 6.9" |
| Depth | 2.4" |
Wireless Specifications
| Broadband Transmission Technology | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| IEEE 802.11ac | |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Number of Internal Antennas | 7 |
| Total Wireless Transmission Speed | 300 MB/s |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
