Zyxel GS1200-5 - Fanless 5 Port Gbe L2 Web
SKU
GS1200-5
ManufacturerZyXEL
Condition: New
In stock
$36.37

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Network & Communication
| Layer Supported | 2 |
Power Description
| Power Source | AC Adapter |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Interfaces/Ports
| Modular | No |
| Total Number of Network Ports | 5 |
| Port/Expansion Slot Details | 5 x Gigabit Ethernet Network |
General Information
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manufacturer Part Number | GS1200-5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.us.zyxel.com |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Product Model | GS1200-5 |
| Product Name | 5-Port Web Managed Gigabit Switch |
| Product Series | GS1200 |
| Brand Name | ZYXEL |
Media & Performance
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.22 oz |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Desktop | |
| Height | 1" |
| Width | 4.8" |
| Depth | 3" |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
