Zyxel Armor Z2 AC2600 Simultaneous Dual Band HD Gaming Gigabit Router
SKU
NBG6817
ManufacturerZyXEL
Condition: New
In stock
$165.65

Miscellaneous
| Package Contents |
|
Technical Information
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Network & Communication
| VPN Supported | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
General Information
| Product Type | Wireless Router |
| Manufacturer Part Number | NBG6817 |
| Manufacturer Website Address | http://www.us.zyxel.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Product Model | NBG6817 |
| Product Name | ARMOR Z2 NBG6817 Wireless Router |
| Product Line | ARMOR Z2 |
| Brand Name | ZYXEL |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.26 lb |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 2" |
| Width | 9.8" |
| Depth | 6.6" |
Wireless Specifications
| Broadband Transmission Technology | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| IEEE 802.11ac | |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Number of External Antennas | 4 |
| Total Wireless Transmission Speed | 325 MB/s |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
