Zyxel Single Radio SB Wall Jack Moun
SKU
NWA5301-NJ
ManufacturerZyXEL
Condition: New
In stock
$100.56

Management & Protocols
| Management |
|
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.08 oz |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 1.5" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 5.4" |
Interfaces/Ports
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Fast Ethernet | |
| USB | No |
| HDMI | No |
| VGA | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Audio Line Out | No |
| Serial Port | No |
| Powerline | No |
| Management Port | No |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| PoE PD Port | Yes |
General Information
| Product Type | Wireless Access Point |
| Manufacturer Part Number | NWA5301-NJ |
| Manufacturer Website Address | http://www.us.zyxel.com |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Product Model | NWA5301-NJ |
| Product Name | 802.11 b/g/n Wall-Plate Unified Access Point |
| Brand Name | ZYXEL |
Technical Information
| Features | Quality of Service (QoS) |
| MIMO Technology | |
| Wireless Security |
|
| Wireless Transmission Speed | 300 Mbit/s |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | No |
| ISM Minimum Frequency | 2.41 GHz |
| ISM Maximum Frequency | 2.47 GHz |
| Antenna Gain | 4.5 dBi |
| Total Number of Antennas | 2 |
| Number of Internal Antennas | 2 |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
