Zyxel Powerline Gigabit Adapter Kit
SKU
PLA6456KIT
ManufacturerZyXEL
Condition: New
In stock
$113.00

Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Wireless Specifications
| Wireless LAN | No |
Interfaces/Ports
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
General Information
| Product Type | Powerline Network Adapter |
| Manufacturer Part Number | PLA6456KIT |
| Manufacturer Website Address | http://www.us.zyxel.com |
| Packaged Quantity | 2 |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Product Model | PLA6456 |
| Product Name | G.hn 2400 Wave 2 Powerline Pass-thru Gigabit Ethernet Adapter |
| Brand Name | ZYXEL |
Media & Performance
| Maximum Distance Supported | 1640.42 ft |
| Powerline Data Transfer Rate | 2400 Mbit/s |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 12.98 oz |
| Height | 1.7" |
| Width | 4.4" |
| Depth | 2.5" |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
