Zyxel Next Generation Usg 1100
SKU
USG1100
ManufacturerZyXEL
Condition: New
In stock
$1,946.92

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Network & Communication
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
| 230 V AC |
Interfaces/Ports
| DSL Port | No |
| USB | Yes |
| Management Port | Yes |
| Total Number of Ports | 8 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.28 lb |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 2" |
| Width | 10" |
| Depth | 17" |
General Information
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Manufacturer Part Number | USG1100 |
| Manufacturer Website Address | http://www.us.zyxel.com |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Product Model | USG1100 |
| Product Name | USG1100 Network Security/Firewall Appliance |
| Product Series | USG |
| Brand Name | ZYXEL |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | Antivirus |
| Anti-spam | |
| Content Filtering | |
| Threat Protection | |
| Intrusion Detection | |
| Application Control | |
| Intrusion Prevention | |
| Virtualization |
|
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
