Zyxel Usg Flex 100
SKU
USGFLEX100
ManufacturerZyXEL
Condition: New
In stock
$238.70

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Wireless Specifications
| Wireless LAN | No |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| Number of SFP Slots | 1 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 5 |
| Total Number of Ports | 5 |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | Email Security |
| Intrusion Prevention | |
| Malware Protection | |
| Threat Protection | |
| URL Filtering | |
| Web Content Filtering | |
| Anti-spam | |
| Application Control | |
| Distributed Denial of Service (DDoS) | |
| Encryption Standard | 3DES |
| AES (256-bit) | |
| DES | |
| MD5 | |
| SHA-1 | |
| SHA-2 | |
| Number of VPN Supported | 30 |
Network & Communication
| Network Standard | 1000Base-X |
| 10/100/1000Base-T | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.87 lb |
| Height | 1.3" |
| Width | 8.5" |
| Depth | 5.8" |
General Information
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Manufacturer Part Number | USGFLEX100 |
| Manufacturer Website Address | http://www.us.zyxel.com |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Product Model | 100 |
| Product Name | USG FLEX 100 Network Security/Firewall Appliance |
| Product Line | USG FLEX |
| Brand Name | ZYXEL |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
