Zyxel Usg Flex 200
SKU
USGFLEX200
ManufacturerZyXEL
Condition: New
In stock
$424.43

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Wireless Specifications
| Wireless LAN | No |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| Number of SFP Slots | 1 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 6 |
| Total Number of Ports | 6 |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | Malware Protection |
| Application Control | |
| Distributed Denial of Service (DDoS) | |
| Email Security | |
| Intrusion Prevention | |
| Threat Protection | |
| URL Filtering | |
| Web Content Filtering | |
| Encryption Standard | SHA-2 |
| SHA-1 | |
| MD5 | |
| 3DES | |
| AES (256-bit) | |
| DES |
Network & Communication
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| 1000Base-X | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.09 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.4" |
| Width | 10.7" |
| Depth | 7.4" |
General Information
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Manufacturer Part Number | USGFLEX200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.us.zyxel.com |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Product Model | 200 |
| Product Name | USG FLEX 200 Network Security/Firewall Appliance |
| Product Line | USG FLEX |
| Brand Name | ZYXEL |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
