Zyxel MOCA2.0BONDED AC1300 Ap Extender WAP7205 Us AC1300 Gigabit Ethernet
SKU
WAP7205
ManufacturerZyXEL
Condition: New
In stock
$95.94

Interfaces/Ports
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Technical Information
| Wireless Transmission Speed | 1.27 Gbit/s |
| Frequency Band | 5 GHz |
| 2.40 GHz | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| MIMO Technology | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 14.82 oz |
| Height | 8.6" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 5.3" |
General Information
| Product Type | Wireless Range Extender |
| Manufacturer Part Number | WAP7205 |
| Manufacturer Website Address | http://www.us.zyxel.com |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Product Model | WAP7205 |
| Product Name | Hybrid MU-MIMO AC1300 MoCA Extender |
| Brand Name | ZYXEL |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
